Як і будь-який інший опалювальний прилад, може вийти з ладу через ряд причин. Поділити їх можна на причини, пов'язані з некоректною експлуатацією і спочатку закладені виробником при виробництві - брак.
Пропоную почати з аналізу другого пункту, оскільки це база, від якої будемо відтаклюватися.
Помилки на етапі виробництва твердопаливного котла (брак)
1) Конструкція котла.
З метою економії виробники можуть вдатися до певних хитрощів при проектуванні та виготовленні. А саме:
- Вибрати неякісний метал, не призначений для високих температур;
- Використовувати метал різної товщини замість заявлених у паспорті агрегата умовних 5мм, виробник компілює з 3мм, 4мм та 5мм металу. Іноді таке поєднання виправдане. Адже на зовнішній стіні дровяного котладостатньо і 3мм. Немає сенсу робити повністю із 5мм. Це позначиться на кінцевій вартості виробу та надмірній вазі. А плюсів ви як споживач не відчуєте. Перед покупкою обов'язково спитайте, як реалізований конструкти і де який метал використовується;
- Помилки при конструюванні теплообмінника.
У нашій практиці були випадки, коли виконавець підбирав занадто маленький діаметр трубок для теплообмінника, через що пристрій не міг «переварити» потужність топки, що видається. Тобто, невелика прохідність цих трубок для кількості димових газів, які виробляє топкова частина, не давала апарату вийти на необхідні температури. Він димить, не виходить на потрібні показники градусів, система не прогрівається, котел конденсує. У цьому випадку необхідно звернутися до виробника.
Пам'ятайте, інноваційні схеми виробу, де сміливий виробник показує переваги та позамежну ефективність придуманої ним конструкції, може обернутися для вас величезними проблемами під час його експлуатації. Навряд чи він витратив роки для випробувань, врахував усі помилки та нюанси. Ви дійсно хочете бути тестувальником ідей котельних майстрів ? Чи все ж таки не потрібно ризикувати і зупинити свій вибір на більш перевіреному варіанті, де відомі всі підводні камені і роками доопрацьовано конструктив котла? Ми завжди радимо обирати перевірений товар. Вибір за вами.
2) Неякісні зварювальні роботи.
Так, таке буває, навіть роботизоване зварювання ЧПУ може іноді погано впоратися з роботою, не кажучи вже про людей. Навіть пройшовши стрес-тест під тиском на заводі, цю проблему можуть не виявити. Вона відкриється тільки в період експлуатації теплоагрегату у клієнта в приватниму будинку, після того як випробуватиме на собі високі температури, перепади тиску системи опалення та інше. Шов, що розійшовся, - це гарантійний випадок, який повинен усунути виробник, або компенсувати вартість зварювальних робіт. Навіть якщо ви самі впоралися з цією проблемою, варто зняти на відео місце протікання, зварювальні роботи та результат, щоб надати докази, що поломка дійсно була і ви її вирішили самі.
Помилки на етапі експлуатації котла на дровах та вуглі
1) Вибір котла з автоматикою.
Так, клієнт звертається за консультацією до фахівців, які мають надати йому сервіс. В ідеалі, на обʼєкт має виїхати фахівець, подивитися на систему опалення, проаналізувати тепловтрати будівлі, зробити розрахунки та підібрати необхідний за потужністю 10,12,15,20 або 25 кВт теплоприлад. Але не завжди так відбувається. Дуже часто консультація проходить телефоном, де підбір відбувається зі слів клієнта. Продавець мусить спиратися на заявлені дані покупцем. І якщо клієнт неправильно оцінює наявні у нього дані, то й продавець підбере невідповідний пристрій. Він виявиться або занадто потужний, що призведе до перегріву системи, або потужності буде недостатньо для прогрівання реального об'єму теплоносія. І якщо проблему з надлишком потужності можна вирішити за рахунок буферної ємності, то в іншому випадку вже потрібно буде змінювати сам прилад, або докуповувати ще один, або вносити зміни в систему опалення, зменшуючи кількість теплоносія, мінімізувати тепловтрати. В обох випадках це додаткові грошові вливання та зайві дії, а за вікном зима.
2) Монтаж котла
Так, обвязка може взяти на себе розробник чи сертифікований реалізатор теплотехніки. Але не завжди так буває. Це платна додаткова послуга, і замовники, здебільшого, хочуть на цьому заощадити. Вони звертаються до місцевих спеціалістів чи роблять це самі. Нехтують інструкцією, рекомендаціями та й банально державними будівельними нормами. Наприклад, не роблять мале коло опалення (байпас) для того, щоб апарат не конденсував, не встановлюють систему безпеки та розширювальний бак. Так само, можна неправильно розрахувати та встановити димар. Для твердопаливного котла за нормами ДСП (ДБН) необхідно мінімум 5 метрів димоходу у висоту (а то й 6-10 метрів, залежно від потужності); це має бути сендвіч система, зі сталі хоча б 0,8мм. Також зверху на димар не рекомендується встановлювати «грибок», звичайного конуса буде достатньо. Ви повинні забезпечити умови для гарної потягу димових газів.
3) Використання неякісного палива
Щоб не повторюватися, пропоную ознайомитись зі статтею на нашому сайті ЧОМУ ПРОГОРАЄ ТВЕРДОПАЛИВНИЙ КОТЕЛ? . У ній докладно описано, як і чим слід топити твердотоп, щоб він прослужив якомога довше. Від себе скажу, що якість палива впливає не лише на термін служби котла, а й на його ефективність.
4) Чищення
Під час роботи так чи інакше на стінках теплообмінника утворюється наліт зі смоли, яка утворюэться при спалюванні палива. Якщо дрова вологі або смолянисті, то нагару буде більше. Цей наліт здатний не тільки роз'їдати метал теплообмінника, а й знижувати ефективність від сировини, що спалюються. Шар смоли погіршує теплопровідність металу, тим самим ви використовуєте більше палива ніж зазвичай. Необхідно прочищати хоча б раз на тиждень. І після кожного сезону необхідно робити «генеральне» чищення котла та димаря.
Твердопаливний котел тривалго горінняріч вибаглива, є певні нюанси у підборі, монтажі та експлуатації цього теплоагрегату. Упевнений, ви свідомо вибираєте саме цей вид опалення. Ми ж хочемо вас попросити прислухатися до порад професіоналів, вибирати справді якісних виконавців та правильно експлуатувати його. Тоді він протягом багатьох років справно працюватиме і грітиме вашу оселю.