При пошуку відповіді на запитання: «який дров'яний котел вибрати: шахтний чи класичного горіння» наші клієнти стикаються ще з питанням «а який колосник стоятиме: чавунний чи водонаповнений? 

Що таке колосникова решітка ? 

Гратчаста перешкода – це конструктивна частина агрегату, у якому відбувається спалювання палива. Тобто це одна з найважливіших складових частин, адже на неї виявляється найбільше температурне навантаження. Також, крім розмежування простору всередині, важливою функцією колосникових грат є і допуск повітря в камеру згоряння. 

Твердопаливний котлоагрегат може оснащуватися:

Чавунні колосники – найпоширеніший вид плетіння в силу своєї простоти, доступності та надійності. Зазвичай це одна або дві чавунні грати, яку встановлюють на низ камери на спеціально приварені планки всередині камери завантаження. Так, в процесі експлуатації (часто 2-3 роки) вони можуть розсипатися, але їх досить просто замінити, підібравши відповідні за розміром планки. Вам не потрібно вдаватися до зварювальних робіт на казані.

Переваги:

1)    стійкі до тривалого нагрівання;
2)    дешевизна щодо водонаповнених (
котли шахтного типу с чавунними колосниками дешевший);
3)    легко замінить в випадку несправності.
Недоліки: 
1)    чавун – хрупкий метал. При установці колосника робити це потрібно акуратно. 
2)    при використанні вугілля як паливо може коксуватися, утворюючи грудки. Повітря не проходитиме в достатній кількості і процес горіння припиниться.

Водонаповнені бруси (водоохолоджувані) - це частина конструкції теплообмінника котла на дровах і вугіллі. Зазвичай це цільнотягнуті, безшовні труби, які монтуються горизонтально на порівняно малій відстані один від одного, щоб зола могла прокидатися і повітря могло проходити в камеру згоряння. Подібні апарати мають підвищений теплознімання так як площа теплообміну збільшена.

Плюси:

1) так як трубки приварена до двох стінок конструкції, це робить її міцніше;
2) швидше виходить на потрібні температури, так само довше її тримає, оскільки тверде паливо догоряє на теплообміннику (всередині якого є теплоносій);

Мінуси:

1) котел з водоохолоджуваними колосниками коштує дорожче. Так як конструктивно ускладнюється, потрібно ретельніше поставитися до вибору виробника. 

2) якщо ж такий елемент все ж таки вийде з ладу (внаслідок прогорання, неякісного зварювального шва) без зварювальних робіт не обійтися. У період ремонту ви залишитеся без опалення будинку. 

3) Вкрай не рекомендується топити такі прилади вугіллям високої вологості. Для такої сировини потрібно більше часу та кисню для стабільного набору температури. Через те, що трубки колосника зсередини охолоджуються теплоносієм і постійно збивають температуру, паливо не розгоряється, котел з автоматикою не набирає температуру, в будинку холодно, ви в люті. У разі обов'язковий примусовий наддув від вентилятора. І топіть сухими по можливості, в тому числі і просушеними дровами.

4) не слід нехтувати регулярним чищенням топки. Якщо чавунину ви можете з котла дістати і зручно почистити, то приварені бруси ви не дістанете, відбивати від них золу, що закоксувалася, теж не варіант, бо можна пошкодити і він дасть текти.

Щодо водонаповненої перешкоди додамо, що їх наявність у конструкції виробу малої потужності (від 10, 15, 20 кВт) малоефективна. Так як такий колосник охолоджується водою зсередини, паливо не зможе досягти потрібної температури для максимально ефективного спалювання піролізних газів. Вкрай рекомендується встановити на такий піролізний котел вентилятор наддуву, який примусово нагнітатиме температуру всередині топки.

По-друге, у моделі малої потужності важко встановити ефективний теплообмінник з кількома полицями (ходами), оскільки бар'єри додають теплової енергії котлу. Відповідно, кількість полиць зверху буде обмежена, що зменшить теплознімання в цілому.

Висновок

На даний момент немає однозначної думки щодо того, який тип колосників у котлі на твердому паливі є оптимальним рішенням. Навіть у європейських виробників немає чіткого стандарту із цього приводу. У кожного з видів є свої недоліки та переваги. Підбирайте варіант, виходячи з вашого сценарію використання. Якщо вашою філософією є простота та надійність – зупиніть свій вибір на чавунній решіті. Якщо вам потрібен максимально швидкий прогрів системи, і ви згодні з доводами на користь водоохолоджуваних.

Завдяки цій статті ви можете ухвалити рішення про покупку, яка вам підходить під ваші умови експлуатації. На нашому сайті https://teplofocus.com.ua/ кожен клієнт може ознайомитися з різним асортиментом котлів різних типів від кращих українських та зарубіжних виробників опалювального обладнання. У разі виникнення питань Ви завжди можете зателефонувати нам (ТеплоФокус) і ми відповімо на ваші запитання. Так як ми маємо досвід у підборі теплотехніки та прямі контакти з виробництвами, ми можемо прояснити вам будь-яку інформацію!