Піролізний котел (інша назва – газогенераторний котел) – твердопаливний котел, в основу роботи якого покладено принцип піролізного спалювання (або сухої перегонки) палива. Такий котел має вищий ККД, а отже, з меншого обсягу деревини можна отримати більше теплової енергії, ніж при аналогічній роботі «традиційного» котла..

Принцип роботи піролізного котла

В основу роботи газогенераторного котла покладено принцип піролізного спалювання (або сухої перегонки) палива, суть якого полягає в тому, що під дією високої температури та в умовах нестачі кисню суха деревина розкладається на льоту – так званий піролізний газ та твердий залишок – деревне вугілля (кокс ). Піроліз деревини проводиться за температури 1100°С. за рахунок чого, до речі, покращується прогрівання та підсушування палива в котлі та відбувається підігрів повітря, що надходить у зону горіння. Змішування кисню повітря з виділенням піролізного газу за високої температури викликає процес горіння останнього, який використовується в подальшому для отримання теплової енергії. При цьому слід зазначити, що піролізний газ у процесі згоряння взаємодіє з активним вуглецем, внаслідок чого димові гази на виході з котла практично не містять шкідливих домішок, будучи, в основному, сумішшю вуглекислого газу та водяної пари. І навіть СО 2 такий котел викидатиме в атмосферу до 3 разів менше, ніж звичайний дров'яний і тим більше вугільний котел.

Конструкція котла

Верхня камера є паливним бункером. У неї закладаються дрова, і відразу відбувається їхнє горіння, в результаті якого виділяється «деревний газ». Завдяки процесу газифікації, у паливному бункері відбувається попереднє підсушування дров, а також підігрів повітря, що спрямовується в камеру згоряння. Нижній відсік є камерою згоряння і зольником Одночасно тут відбувається безпосередньо процес спалювання деревного газу і скупчується відпрацьований попіл. Між цими двома камерами знаходиться газифікуюча форсунка. Регулювання потужності котла відбувається за допомогою регулювання наддувом вторинного повітря. робота піддається досить точному регулюванню, На відміну від звичайних твердопаливних котлів терморегуляторів, яким укомплектований котел, можна встановлювати необхідну температуру теплоносія. що робить горіння більш економічним. Час роботи котла на одному завантаженні палива становить 6-12 годин (залежно від теплонапруженості роботи котла та палива, що використовується).

Етапи роботи піролізного котла:

  • Сушіння та дегазація деревини. Температура близько 450 ° С;
  • Спалювання суміші деревного газу із вторинним повітрям. Температура близько 560 °;
  • Спалювання деревного газу при температурі 1100 ° С (процес сухої дистиляції - піроліз) та теплообмін;
  • Викид вихлопних газів димохідною цапфою. Температура близько 160 °С

Плюси:

  • Відсутність попелу та сажі, тобто обслуговувати такий котел доводиться набагато рідше, ніж звичайно.
  • Збільшений час горіння з допомогою розкладання деревини, а чи не горіння. При одній закладці робота можлива цілу добу, а то й більше.
  • Високий ККД вищий, ніж у класичних котлах.
  • Викид шкідливих речовин значно менший. Завдяки тому, що гази, виділені паливом, згоряють у камері.
  • Завдяки автоматиці піролізні котли є повністю автономними.

Мінуси:

  • Твердопаливний котел із піролізного спалювання має один значний недолік – це його ціна. Вона набагато вище, ніж у традиційних твердопаливних котлів;
  • Залежність від електрики;
  • Вибагливість якості палива.