Існують такі види газових котлів:

  • За способом установки розрізняють: підлогові та настінні моделі;
  • За кількістю контурів – одноконтурні (тільки опалення), двоконтурні (опалення + гаряча вода);
  • За типом топки – з відкритою топкою та природною тягою (атмосферні, потрібен димохід), із закритою топкою та примусовим відведенням диму (турбовані, не потрібен димохід);
  • За функціональними можливостями – конвекційні та конденсаційні. Конвекційні – це традиційні котли, що нагрівають теплоносій виділеним теплом під час горіння газу. 

Конденсаційні відносяться до низькотемпературних опалювальних агрегатів та використовуються в системах теплої підлоги.
Також виробники можуть комплектувати казани вбудованим насосом, розширювальним баком, вентилятором. Це позбавляє покупця необхідності підбирати комплектуючі самостійно. Але про це потрібно окремо дізнаватись у наших менеджерів.

Із чого складається сам газовий котел?

Не варто забувати, що сучасний газовий котел – це міні-котельня у зборі. У корпусі виробу встановлені всі необхідні комплектуючі: розумна автоматика з регулюванням температури в точності до градуса, опалювальні насоси та ГВП, розширювальний бачок, датчик полум'я, протоки, система безпеки та інше.

Якщо коротко пройтися по комплектуючих, то газовий котел входить:

1) Пальник

  • Одноступінчастий - при досягненні заданої температури загасає, а при охолодженні теплоносія - запалюється;
  • Двоступінчастий – працює у двох режимах: повна потужність (100%) та часткова (55±5%). Економічний і довговічний, більш надійний, ні одноступінчастий;
  • Модульний має широкий діапазон потужності від 10 до 100%. Регулювання полум'я відбувається плавно, що зменшує витрату газу та дозволяє підтримувати температуру з точністю до 1 градуса.

2) Теплообмінник

Залежно від того, який котел – підлоговий чи настінний, одноконтурний чи двоконтурний – комплектується різними теплообмінниками.

Бувають:

  • чавунні;     
  • сталеві;
  • мідні;
  • з нержавіючої сталі;
  • бітермічні.

Чавунні використовуються тільки в деяких моделях котлів для підлоги. Сталеві – лише на контур опалення. Мідь – переважно, як другий теплообмінник у двоконтурних котлах.

Бітермічний – працює за принципом труба у трубі. Один прилад на обидва контури, постійно в роботі. Ціна нижча, але при несправності врятує лише заміна. Такі теплообмінники є чутливими до жорсткості води – бажана підготовка рідини.

Це комплектуючі, на які слід звертати увагу, коли вибираєте котел. Від них залежатиме економічність, роки служіння котла, безпека та менша морока з котлом.

Одноконтурний чи двоконтурний газовий котел?

Одноконтурні казани працюють тільки на опалення. Використовують для забезпечення теплом будинків, де підготовка гарячої води вже є (наприклад, бойлер або колонка) або взагалі не потрібна. Якщо в майбутньому знадобиться ГВП на об'єкт, то до котла підключають зовнішній непрямий водонагрівач або використовують електричний бойлер.

Двоконтурні котли працюють як на опалення, так і гаряче водопостачання. Нагрівають воду практично миттєво, але в обмежених кількостях. Наприклад, щоб зручно приймати ванну, потрібен опалювальний агрегат потужністю від 28-30 кВт. Моделі меншої продуктивності нагрівають воду швидше. Втім, скільки гарячої води за хвилину здатний зробити котел, можна прочитати у його технічних характеристиках.

Тому котел краще одноконтурний або двоконтурний вирішують виходячи з того, скільки гарячої води використовується. Якщо споживання велике, точок водозабору кілька, а мешканців у будинку більше одного-двох, вибирайте одноконтурний котел із зовнішнім бойлером або двоконтурний із вбудованим бойлером.

Котел, що турбується, або димохідний?

Якщо не вдаватися до подробиць і коротко описати:

Димарі газові котли (з відкритою камерою згоряння) – продукти горіння виводяться природним шляхом через димохід. Необхідне для горіння повітря забирають безпосередньо з приміщення, в якому встановлені. Щоб уникнути пов'язаного з цим дискомфорту, необхідно заздалегідь подбати про вентиляцію.

До плюсів віднесемо енергонезалежність та вартість. До мінусів – більша витрата газу (порівняно з турбованими моделями).
Приклади котлів:

  • Одноконтурні котли
  • Двоконтурні котли

Турбовані бездимохідні газові котли (із закритою камерою згоряння) дим видаляється примусово вентилятором. Функцію системи димовідведення виконує коаксіальний патрубок. Топка закрита і не пов'язана з приміщенням, де стоїть котел. Не бере звідти повітря і виділяє дим. Тобто ризик, що в житлових кімнатах накопичуватиметься дим і чадний газ, цілком виключено. Без електроенергії такий котел працювати не зможе.

До плюсів віднесемо вищий ККД (немає втрати газу в димарі), немає необхідності робити повноцінний димар, легкий монтаж. До мінусів – початкова вартість порівняно з димохідним котлом (відбивається за 1-2 сезони за рахунок реально високого ККД) та залежність від електроенергії (вирішується шляхом встановлення ДБЖ).

Щоб визначити, який котел краще неспокійний чи димохідний, дайте відповідь на запитання, а чи є в будинку вільний працездатний димохід. Якщо так – вибирайте димар. Він дешевше, простіше в плані підключення, не потребує електрики. В інших ситуаціях бездимохідний котел виграє на порядок за всіма показниками.

Підлоговий чи настінний газовий котел?

Тут у принципі вибір не варто, тому що за інших рівних завжди краще будуть настінні газові котли - вони легкі і компактні, мають безліч турбованих моделей, і єдиний їх недолік - обмежений діапазон потужностей.

Підлогові газові котли габаритніші, зате можуть опалювати приміщення будь-якої площі. Значна частина промислових газових казанів – типу для підлоги.

Загалом, реальної різниці між настінним та підлоговим котлом практично немає. Тому вибираючи, який газовий котел краще підлоговий або настінний, в основному враховують один фактор – площу опалювального приміщення. Великі промислові об'єкти простіше опалювати підлоговим казаном. У квартирах більш менш вільне місце є тільки на стіні.

Газовий конденсаційний котел – за та проти

Газові конденсаційні котли є унікальними тим, що їх ККД перевищує 100%. Виходить це за рахунок конденсації водяної пари, виділеної при спалюванні газу.

Переваги конденсаційних котлів:

  • Мають ККД близько 108-110%;
  • Економно використовують паливо;
  • Найменше шкодять довкіллю – до 50% скорочують кількість викидів в атмосферу, а температура димових газів не перевищує 70 °C (для порівняння, у звичайних котлів цей параметр становить 120-140 °C);
  • Завдяки низькій температурі димових газів з такими котлами можна використовувати пластикові димоходи (вони дешевші за звичайні).

Основний недолік таких казанів – висока ціна. Втім, це цілком зрозуміло з огляду на складність конструкції.

До речі, оскільки конденсаційні котли випускають лише турбовані із закритою топкою, вони підходять як для приватних будинків, так і квартир, де не можна провести звичайний димар.

Якщо говорити про те, що краще вибрати - газовий конденсаційний котел або звичайний, то все просто. Котел конденсацій ідеальний для низькотемпературних опалювальних систем, наприклад для теплої підлоги, але практично не приносить традиційного радіаторного опалення.

Розрахунок потужності газового казана

Найчастіше підбір газового котла за площею, яку він має опалювати. Виходить із того, що на обігрів 10 м2 нормально утепленого приміщення йде близько 1 кВт теплової енергії.

Наприклад розрахуємо, який казан необхідний будівлі 100 кв. м. За стандартного методу розрахунку отримуємо наступне: 1 кВт×(100 м2/10 м2) = 10 кВт. У разі дуже холодної зими, а також щоб покрити тепловтрати через двері та вікна, фахівці рекомендують брати котел із запасом 20%. Тобто у нашому випадку оптимальна потужність котла складе 12 кВт.

Якщо Вам необхідно забезпечити не тільки опалення, а й ГВП, розраховуючи потужність котла для приватного будинку, враховуйте витрати тепла на нагрівання води. Залежно від потреби у гарячій воді потужність котла потрібно буде збільшити на 20-30%.

Додаткові фішки газових казанів можна встановити:

  • Вбудовані програматори дозволяють задавати оптимальні добові та тижневі режими роботи.
  • Погодна автоматика, щоб керувати опаленням з огляду на температуру на вулиці.
  • Дисплей, що відображає показання датчиків, виводить інформацію про задані параметри роботи або виявлені неполадки.
  • Wi-Fi модуль для дистанційного керування казаном по інтернету за допомогою телефону, планшета, ноутбука.
  • Захист від різних поломок та неполадок – замерзання, перевищення допустимого тиску та температури, заклинювання циркуляційного насоса тощо.
  • Розширена комплектація – вбудовані насоси, бойлери, розширювальні баки, вентилятори.

Висновок

Щоб зрозуміти, який газовий котел кращий, спочатку визначтеся із супутніми факторами:

  • Яку площу плануєте опалювати;
  • Чи потрібна на об'єкті гаряча вода, а якщо потрібна – то скільки;
  • Чи є в будинку димар;
  • Чи є можливість монтажу на зовнішню стінку (для коаксіального патрубка).

Знаючи відповіді на ці питання, можна розрахувати необхідну потужність котла та визначити, чи потрібен Вам димохідний або турбований котел. Далі на сайті в розділі Газові котли переходимо до фільтра та вибираємо потрібні параметри.

Також для економії Вашого часу можете звернутися до наших експертів, які швидко та якісно проконсультують та нададуть варіанти котлів, які підійдуть під Ваші потреби.