Для того щоб обрати буферну ємності потрібно враховувати такі фактори:

  • Площа опалювалювання;
  • Якість утеплення будинку/приміщення.

Розрахунок обсягу теплового утеплювача для будинку за площею

Об'єм буферної ємності визначається за площою приміщення та лежить в діапазоні від 35 до 50 літрів на 10 кв.м. До прикладу, будинок 100 кв.м потребуватиме ємність від 350 до 500 літрів. Для будинку 150 кв.м. потрібно встановити вже більший бак 500 - 700 літрів. 

Важливо сказати про якість утеплювача. Загальні тепловтрати будинку вимірюються в залежності від його площі. За даними нинішніх SNIPs, вони не повинні перевищувати 50 ж на 1 м2 в середньому за найхолодніших 7 днів року. Тобто втрати тепла для будинку 100 кв.м будуть становлять 5 кВт·год. Цього можна домогтися тільки в тому випадку, якщо в процесі будівництва використовувалися сучасні теплоізоляційні матеріали при правильному розрахунку теплозахисту шару.

Для кожного виду огородження конструкцій, від фундаменту до даху, використовуються правила і норми про використання певних матеріалів з певними характеристиками теплопровідності. На теплотраси будинку також впливає якість встановлених склопакетів та дверей. Однак важливо розуміти, що навіть якщо ці елементи огороджувальних конструкцій будинку мають високий теплозахист, помилки, допущені в процесі установки хороших вікон і дверей, можуть звести нанівець всі свої позитивні якості.

Крім того, в залежності від погоди за вікном, швидкість охолодження будівлі дуже різна і споживання теплової енергії для підтримки комфортного температурного рівня буде різним. У міжсезоння, коли  за вікном біль-меньш тепла погода, невеликий буферний бак цілком здатний виконувати свої прямі завдання і більший бак просто не потрібен. Але взимку, при -25 градусах Цельсія, щоб не вставати посеред ночі та не підкидати дрова у котел, краще обирати буферну ємність з розрахунку не менше 50 літрів на 10 кв.м.

Види буферних ємностей:

                     

            

Як прорахувати приблизний час нагріву буферної ємності?

Для цього потрібно знати наступне:

Для початку необхідно підрахувати кількість тепла, яке необхідно для підігріву води за такою формулою:

Наступний крок — перевести отримані дані за кіловат-години. Для цього достатньо поділити цифру Q на 3600. Отриманий результат розділимо на продуктивність джерела тепла, необхідного для підігріву води (P). В результаті вийде відрізок часу, необхідний для нагрівання резервуара.

Таким чином, розрахунок необхідного обсягу буферного резервуара для опалення та визначення часу для його підігріву - завдання не таке вже й тяжке. Але якщо не впевнені у своїх силах, то краще довірити виконання розрахунків професіоналам.

Наприклад, візьмемо буфер об'ємом 600 літрів. Нам потрібно нагріти його з 30 до 70 градусів. При закладці в камін Lechma PL-600 Prestige 3,8 кг дров ми отримаємо 8 кВт теплової енергії.

Q = 4,1819 (константа) * 600 (обсяг резервуару) * 40 (різниця температур) = 100365,6 J = 100365,6 / 3600 кВт = 27,879 кВт * год T = 27,879 kWh / 8 кВт (продуктивність джерела) 45 год.

Це з урахуванням того, що при нагріванні буфера НЕ БУДЕ відбору тепла.

Такий розрахунок, звісно, відносний, оскільки багато інших чинників впливають  на цей процес. Якщо Вам потрібна допомога у розрахунках, можете звернутися до експертів ТеплоФокус.

Оптимальний об'єм теплового котла за його потужністю 

Якщо орієнтуватися на потужність встановленого теплогенератора, то найвигіднішим рішенням стане покупка бака, об'ємом 50 літрів на кожен кВт потужності котла. Знову ж таки, фігура в середньому і приймається виходячи з наявності хорошого утеплення конструкції будинку. Наприклад, якщо питання полягає в тому, як розраховувати об'єм для твердопаливного котла 12 кВт, оптимальна потужність ємності буде 600літрів.

Таке співвідношення дозволяє закладати паливо в котел в середньому двічі на день. Також важливо, щоб утеплювач був правильно підключений. Тільки дотримання всіх правил монтажу і правильний розрахунок кожного елемента опалювальної системи дозволить тепловій батареї ефективно накопичувати енергію, вироблену котлом. Помилки в обв'язці твердопаливного теплогенератора можуть не тільки істотно знизити ефективність теплової батареї, але і звести нанівець її переваги.

Головне питання при виборі теплового буфера

Система без теплової батареї є дуже нестабільною і примхливою системою тепла. При природних коливаннях температури на вулиці режим котла потрібно буде весь час регулювати. Без буферної ємності єдиний варіант регулювання кількості теплової потужності приладу полягає в обмеженні інтенсивності згоряння палива. Процес може бути реалізований тільки за рахунок збільшення або зменшення тяги, тобто регулювання подачі і відтоку свіжого повітря в камеру згоряння.

Такий спосіб контролю продуктивності теплогенератора неминуче призводить до дефектного згоряння палива. В результаті спостерігається підвищена кількість в димових газів і кіпання, які постійно налипання на стінках котла і димоходу. В результаті робота такої системи опалення вимагає постійного технічного обслуговування у вигляді трудомісткого очищення внутрішніх поверхонь теплогенератора і димових каналів від міцного шару деревини.

Можна ще довго перераховувати недоліки теплової системи без буферної ємності, але краще відразу сказати, що зараз включення теплового обігрівача в систему є необхідністю. І найкращий варіант, звичайно ж, розмістити бак, підбір обсягу якого робиться відповідно до вищевказаних норм. Однак, якщо бюджет обмежений, то установка ємності ще меншої потужності все одно значно полегшить процес використання твердопаливного котла.

Чим ближче об'єм теплової батареї до цифр, рекомендованих в статті, тим рідше вам доведеться мати справу з завантаженням  палива в камеру згоряння. І тут треба подивитися на розмір наявного бюджету. Якщо бюджет обмежений, цілком доречно поставити навіть невеликий бак, так як він все одно продовжить час теплової системи від одного завантаження дров. Крім того, будь-який теплоакумулятор захищає систему опалення від перегріву і від виникнення так званого теплового удару.

Також обов'язково враховуйте місткість вашої котельні. Фахівці рекомендують встановлювати котел і буферну ємність в окремому приміщенні за стінами приватного будинку. Однак не завжди можливо і часто котельня розташовується безпосередньо всередині житлового будинку. При цьому його об'єм може бути обмежений, і там можна встановити тільки невеликий бак.

Якщо стало питання «Як підібрати обсяг теплового обігрівача?», є достатня кількість наявних коштів, найкращим рішенням буде звернутися до нашого фахівця. Самовиконання необхідних розрахунків можливе, але тільки професійний інженер теплових систем зможе точно сказати, яка потужність краще для конкретного приватного будинку.