Твердопаливні котли обох видів мають переваги і недоліки. Не можна однозначно сказати, який теплообмінник краще - сталевий або чавунний. Але для того, що ви могли визначитися що краще для Вас, нижче я перерахую всі плюси та мінуси обох видів твердопаливних котлів. 

Котли на твердому паливі з чавунним теплообмінником.

Чавунні котли - це конструкції зібрані з відлитих у заводських (і тільки в заводських умовах) секцій. Поєднуються вони між собою різьбовими елементами. Шви промазуються високотемпературним герметиком. Сама по собі конструкція чавунного котла досить проста - це набір тих самих секцій. Чим більше секцій, тим потужніший котел. Відведення димових газів з топки, як правило, пряме і не має додаткових ходів і теплообмінників.

Переваги чавунних котлів:

1. Це, безумовно, довговічність. Чавун менш схильний до корозії, він стійкий до накипу і слабких кислот (конденсат) термін його служби в рази більший ніж у сталевих котлів.

2. Чавунні котли не бояться високих температур, тому у вигляді палива, без зайвих побоювань можна використовувати обрізки ДСП та вугілля.

3. Більшості чавунних котлів можна додати потужності у разі необхідності просто наростивши кількість секцій до потрібного вам розміру, правда ця процедура не дешева, але можлива.

4. Завдяки збірній конструкції чавунні казани ремонтуються. Ремонт на скільки ви розумієте, повинні проводити профільні фахівці, бажано з офіційного сервісного центру. Тільки вони можуть мати спеціальне устаткування. Намагатися замінити секцію самому – не раджу.

Недоліки чавунних котлів:

1. Сам чавун є дуже твердим матеріалом, що у свою чергу робить його крихким. Якщо у вигляді експерименту взяти молоток і стукнути по старому чавунному радіатору він трісне або розколиться втративши герметичність, а ось сталеву каністру можна розплескати в корж тим же молотком і вона швидше за все не втратить своєї герметичності.

Те саме може статися і з котлом при перевезенні, розвантаженні і т.д.

2. Чавунний теплообмінник боїться різких перепадів температур. Це загрожує можливими тріщинами. Тому категорично не рекомендується закидати в гарячу топку дрова з холоду і я вже мовчу про те, щоб заливати водою перегрітий котел. Більш детально про системи безпеки твердопаливних казанів.

3. ККД чавунного котла зазвичай менше, ніж сталевого. Пов'язано це здебільшого з тим, що у сталевому твердопаливному котлі виробники намагаються використовувати для нагрівання теплоносія та димові гази, ставлячи додаткові теплообмінники.

Котли на твердому паливі із сталевим теплообмінником

Конструкції сталевих котлів різноманітніші, ніж чавунних. Класичні, піролізні, верхнього горіння, пеллетні. Сам метод виготовлення заснований на зварюванні елементів з листової сталі. Найчастіше теплообмінником є «водяна сорочка» навколо топки в якій відбувається нагрівання теплоносія. У деяких моделях для кращої тепловіддачі на шляху виходу димових газів встановлюються додаткові заслінки з теплообмінниками, завдяки чому ККД котла підвищується.

Переваги твердопаливних котлів із сталі:

1. Більший вибір моделей. Як приклад: Пелетний котел, за наявності великого бункера або пневмоподачі, можна завантажувати і раз на місяць. З чавунним такі терміни не є реальними. Або твердопаливний котел який працює за принципом піролізу — він як мінімум на 40% економічніший за чавунний.

2. Сталеві котли зручніші в обслуговуванні. Їхні теплообмінники набагато простіше чистяться. Крім того, сталь не боїться ударів що суттєво полегшує роботи з видалення нагару, а чистити його потрібно обов'язково інакше ККД котла падає.

3. Сталеві котли більш ударостійкі конструкції і тому не бояться за пошкодження їх під час перевезення і розвантаження.

4. Відремонтувати твердопаливний котел із сталі значно простіше, ніж чавунний. Усі пошкодження можна заварити за місцем, звичайно якщо вони мають не глобальний характер.

Недоліки сталевих котлів на твердому паливі:

1. Сталь сприйнятлива до корозії, тому термін служби котла менший ніж у чавунного.

2. Якщо сталевий котел неправильно обв'язаний, внаслідок чого в ньому утворюється конденсат, а це слабка кислота - термін його служби можна обмежити 2-3-ма сезонами. Чавунний може закінчуватися цією коричневою жижею десятки років.

3. Сталь має властивість прогоряти. Так, перш ніж купити твердопаливний котел поцікавтеся у спеціалістів ТеплоФокус з якої сталі виконана топка, яка її товщина. Я рекомендую не зв'язуватися до котлів, товщина сталі камери згоряння яких менше 4 мм. Щодо того, на скільки вона котлова, як заявляють деякі виробники, то про це тут.

3. Потужність котла зі сталі на відміну чавунного не можна збільшити.

Правильна експлуатація

Промивання теплообмінника проводять в залежності від жорсткості води

Транспортування, монтаж та експлуатація теплообмінного пристрою докладно описані в інструкції:

  1. Теплообмінник в апараті розміщують так, щоб до нього був вільний доступ для огляду та ремонту.
  2. Запуск виконують при стабільних показниках тиску та температури. Не можна підвищувати температуру швидше, ніж на 10 градусів за хвилину або збільшувати тиск більше, ніж на 10 бар на годину.
  3. При заповненні водою повітряні клапани та вентилі за теплообмінником залишаються відкритими. Після запуску насоса їх закривають. Таким чином досягають стабільного тиску.
  4. Змінювати параметри нагрівання потрібно плавно. Чим повільніше це відбувається, тим довше прослужать ущільнювачі і теплообмінник.
  5. Періодично пристрій потрібно чистити. Пластини очищають прямо в рамі, потім виймають і промивають. Можливий інший метод: спочатку вилучення, а потім очищення пластин. Кожухотрубні чистити не рекомендують. При складних забрудненнях майстер ставить заглушку.
  6. Перед повторним запуском перевіряють стан усіх прокладок. Тиск і температуру встановлюють як за 1 запуску.