Шахтний котел – досить популярний і затребуваний серед власників автономного житла різновид опалювального обладнання. Енергонезалежний та ефективний – крім цього, такий варіант на практиці виявляється найпродуктивнішим у тому числі і для комерційних локацій.
Як працюють шахтні котли нижнього горіння?
Однією з особливістью шахтних котлів довготривалого горіння верхньої загрузки, є власне "нижне" горіння - загрузка палива проходить через верх(верхні дверцята), а розпал - через спеціальні двецята в нижній частині котла.
Агрегати зазвичай мають об'ємні топки, в котрі вміщуються великі дрова, довжиною до 70-80 см.
Повітря до зони горіння поступає через колосники. Подача повітря може ругулюватися вручну, за допомогою дверзят, так можна встановити додатково механічній регулятор тяги. Не рекомендується використовувати вентилятори в шахтних котлах, так як при дозавантаженні палива, дим буде валити всередину приміщення! Як найкраще встановити витяжний вентилятор або димосос для правильного потоку повітря.
В шахтному котлі дрова горять не всі одразу, а тільки невелика частина нижнього слою.Коли прогоряє нижня частина, паливо під власною вагою опускаются нижче, це треба врахувати та не завантажувати паливо щільно до стінок котла. При цьому дим, що піднімається від зони горіння, нагріває та підсушує дрова, що знаходяться зверху. Тому котел можна топити свіжими дровами, вологість яких може досягати 50-60%, тобто дрова, яким від однієй доби(в залежності від сорту).
Схема шахтного котла з позначеннями:
Ключові відмінності шахтних котлів:
За рахунок чого, котли утилізатори більш продуктивніші ?
На ринку шахтні котли отримали назву "котли Холмова" - це технічно та доопрацьована модель, яка конструктивно заснована на кресленнях та розробках знаменитого інженера. Загалом такі котли бувають від 6 до 100 кВт потужністю. Ці котли є універсальніми як і традиційні котли. При цьому ціна шахтного котла даного типу вважається оптимальною за якістю пристрою.
Продуктивність вища, бо на одному завантаженні котел може функціонувати до доби, а при якісному паливі може бути навіть більше доби,та зводить до нуля ймовірність того, що ви прокинетеся вранці в холодному ліжку або прийдете після роботи в будинок з морозом на стінах.
Перша і основна перевага, яка, загалом, і пояснює популярність пристрою – це та сама «всеїдність». Найбільш наближеними за конструктивними характеристиками до шахтних моделей є піролізні котли, але вони здатні функціонувати тільки на дровах або «заводському» паливі – брикетах.
Друга особливість, високий ККД, який дозволяє підбирати потужність практично без запасу, і тим самим при рівних показниках можливостей (скажімо, 10 кВт) опалювати приміщення більшої площі. Причому як побутового, а й комерційного, і навіть промислового призначення.
Третя особливість - використання великих полін. До 70-80 сантиметрів, відповідно, при купівлі необроблених дров необхідність у їх рубанні та подрібненні також відпадає сама собою.
Поступове прогоряння всього завантаженого обсягу – це той фактор переваг шахтного ТТ котла, який дозволяє якнайрідше заглядати в топку. Це виходить за рахунок обмеження подачі повітря в зону горіння, таким чином згоряє лише нижній шар, і його місце поступово подаються верхні.
Переваги ► високий ККД, відсутність прив'язки до електромережі, однаково висока ефективність при роботі і в закритих, і відкритих системах опалення, всеїдність, велика камера.
Бувають такі схеми шахтних котлів.Чим більше "ходів" в котла, тим буде більша тепловіддача.
Який котел краще - піролізний чи шахтного типу?
Часто покупці задаються питанням, а що краще - піролізний чи шахтний котел? Враховуючи високий ККД піролізних котлів, можна сказати, що вони краще, але не все так очевидно на перший погляд.
Для максимальної високої продуктивності піролізних котлів треба використовувати якісне сухе паливо, а таке паливо коштує додаткові грошові витрати. Причому, якщо вологість дров сягає 30%, то піролізний котел буде працювати, як традиційний, недорогий котел та не буде видавати ту потужність, на яку розраховувався. Дрова потрібно зберігати десь в закритому приміщенні щоб там не було вологості.
Котли нижнього горіння досягають максимальної потужності на будь-якому паливі, навіть якщо його вологість буде досягати 50%. Такий «хід» став можливим за рахунок того, що дим піднімається тією ж шахтою, в якій знаходяться дрова. Він підсушує партію, розташовану зверху, і в міру опускання паливо сягає потрібної для розпалювання кондиції. Тому тіж самі дрова можна зберігати на вулиці, під навісом. Великим плюсом можна важати "всеїдність" котла. При необхідності топити можна усім горючим сміттям. Власне, тому багато компаній поступово відмовляються від виробництва піролізних котлів, замінюючи їх більш універсальними шахтними моделями.
Якщо Ви плануєте купити котел твердопаливний, не забувайте, що він вимагає грамотної обв'язки. Економія на послугах кваліфікованого фахівця може спричинити значну втрату продуктивності.
Види палива, котрі вікористовуються в шахтних та піролізних котлах:
Верхній чи нижній: аргументи на користь вибору типу горіння
З точки зору тривалості роботи котли тривалого горіння з верхнім завантаженням, звичайно, трохи поступаються моделі верхнього горіння. Останні в середньому можуть працювати на дровах до 2 діб, тоді як котел шахтного типу – всього доба (хоча багато в чому залежить від якості палива та конструкції котла).
З іншого боку, шахтний твердопаливний котел має ККД близько 90-95%. Такі показники досягаються за рахунок допалу піролізних газів та ефективного відбору тепла за допомогою багатоходового вертикального теплообмінника, розташованого вздовж задньої стінки.
Котел із нижнім горінням простіше завантажувати. Дров у топку можна додати навіть у процесі горіння. З котлами верхнього горіння такий фокус не пройде. Доведеться чекати, поки все прогорить і охолоне. Це особливо неприємно взимку, адже поки що остигає котел, остигає і теплоносій у радіаторах.
Ще один недолік котлів верхнього горіння – телескопічний розподільник повітря. Це досить складний механізм, який подає повітря у зону горіння та опускається у міру прогоряння дров. У ньому є багато вузлів, здатних зламатися. Більше того, розподільник будь-якої миті може просто заклинити посеред топки і котел не зможе працювати, поки поломку не усунуть.
Котел тривалого горіння шахтного типу в цьому плані набагато простіше, а отже, і надійніше. Навіть якщо пропаде електрика або зламається вентилятор, він продовжить працювати в нормальному режимі. Потрібно буде лише відкрити дверцята зольника, щоб необхідне для горіння повітря надходило в достатніх кількостях.
Який найкращий ? Орієнтир – тривалість роботи, і по ньому верхнє завантаження дещо поступається верхньому горінню. Саме такі типи опалювальних пристроїв здатні автономно працювати до 48 годин, а ось шахтний котел – лише до одного дня. Але при цьому його зразковий КПД, що досягається за рахунок допалу піролізних газів, пояснюється ефективним відбором тепла: теплообмінник у даному випадку багатоходовий і вертикального типу розташовується вдоль задньої стінки.
Як вибрати котел на дровах та вуглі ?
В першу чергу, при виборі будь-якого котла потрібно визначитися з потужністю обладнання. Як відомо, на 10 м.кв. опалювальної площі припадає 1 кВт потужності котла. Однак до такого розрахунку завжди потрібно додавати запас близько 15-20%, оскільки потужність котлів виробниками вважається на вугіллі, а не дровах. Важливо врахувати кількість води в системі та нова система чи стара(батареї чугунні або металеві). І всі інші умови при цьому ідеальні (утеплений будинок, мінімальні тепловтрати або їх відсутність і т. д.).
Далі слід звернути увагу на товщину сталі котла. Котел такої високої ефективності хочеться взяти на довгі роки використання, тому краще, якщо товщина сталі буде хоч би 4 мм (а ще краще 5-6 мм).
Вибір, що залишився, слід звести до максимального обсягу камери згоряння, оскільки, чим вона більша, тим довше буде горіння на одній закладці палива.
Якщо все ж таки залишилися питання, пов'язані з придбанням та підключенням твердопаливного котла нижнього горіння – звертайтесь за телефонами, вказаними на сайті. Ми з радістю допоможемо Вам зробити правильний вибір, оформити замовлення та організувати доставку обладнання до будь-якого населеного пункту.